Kiedy przycinać hortensje bukietowe?

0
118
hortensje bukietowe
5/5 - (2 votes)

Od pewnego czasu coraz większą popularnością w naszych ogrodach cieszą się pięknie kwitnące rośliny, takie jak hortensje krzewiaste czy hortensje bukietowe. To prawdziwa ozdoba ogrodu, która zachwyca obfitością barwnych kwiatów przyciągających motyle. Jednak, aby móc cieszyć się bujnie kwitnącą rośliną należy nie tylko odpowiednio ją zasilać, ale także trzeba zwrócić uwagę na przycinanie hortensji bukietowej. Dzięki temu zabiegowi uda się utrzymać krzew w odpowiednim kształcie, a także sprawić, że hortensja bukietowa będzie pięknie kwitła przez cały sezon.

hortensje

Dlaczego cięcie hortensji bukietowej jest tak istotne?

Hortensje bukietowe są roślinami wieloletnimi, dzięki nim można stworzyć zachwycającą aranżację ogrodu, która stanie się jego ozdobą na lata. Jednak, aby hortensja bukietowa każdego roku obfitowała w bujne pąki i cieszyła oczy dużymi kwiatostanami, należy regularnie przeprowadzać cięcie hortensji bukietowej. Także hortensja krzewiasta wymaga przycinania – jedynie hortensje pnące mogą być pozostawione same sobie, bez konieczności ich cięcia.

Czasami właściciele ogrodów zastanawiają się, czy tak naprawdę potrzebne jest cięcie hortensji, oto kilka najważniejszych ku temu powodów:

  • cięcie stymuluje wzrost i kwitnienie: cięcie sprawia, że hortensja bukietowa tworzy więcej nowych pędów i pąków kwiatowych. Usuwając przekwitłe, suche kwiatostany i zdrewniałe gałęzie, pobudzamy roślinę do intensywnego wzrostu i tworzenia nowych, silnych pędów, które zapewnią obfite kwitnienie w przyszłym sezonie;
  • nadaje pożądany kształt: hortensje bukietowe mają naturalną tendencję do rozrastania się i tworzenia gęstych, nieregularnych krzaków. Regularne cięcie hortensji ogrodowej pozwala na kontrolowanie kształtu krzewu oraz nadanie mu pożądanego wyglądu;
  • poprawa kondycji rośliny: podczas przycinania hortensji usuwa się chore, uszkodzone, a także przemarznięte pędy, które obciążają roślinę i mogą stać się źródłem chorób grzybowych. Pozostawiając jedynie silne pędy, poprawia się ogólną kondycję hortensji, zwiększa jej odporność na choroby i szkodniki. Zdrowe i mocne pędy nie będą łamały się pod ciężarem kwiatów;
  • optymalny dostęp do światła słonecznego: w gęstych koronach hortensji bukietowej często dochodzi do sytuacji, gdy wewnętrzne pędy nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego i nie mogą się w pełni rozwinąć. W takiej sytuacji cięcie pozwala na przerzedzenie korony i poprawę dostępu światła do wszystkich części rośliny, dodatkowo umożliwia wygodne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. 

Kwitnąca hortensja bukietowa to wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Regularne przycinanie hortensji bukietowej pozwala na utrzymanie krzewu w atrakcyjnym kształcie, a odpowiednio ukształtowana korona krzewu będzie dodatkowym elementem dekoracyjnym, prezentującym się pięknie przez cały sezon wegetacyjny.

hortensje w ogrodzie

W jakim miesiącu przycinać hortensje ogrodowe?

Najlepszym momentem, aby przyciąć różne gatunki hortensji, jest wiosna, chociaż niektórzy ogrodnicy mówią, że można się tym zająć także na jesieni. Większość jednak rekomenduje przycinanie hortensji wczesną wiosną, zanim wypuszczą pierwsze liście. Należy zwrócić uwagę na to, że hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego można bezpiecznie wycinać nie tylko pędy przemarznięte czy zaschnięte kwiatostany, ale także te, które wychodzą poza planowany obrys krzewu. Dobrze jest jednak pamiętać, że niektóre gatunki hortensji ogrodowych kwitną na zeszłorocznych pędach, dlatego przed rozpoczęciem cięcia należy sprawdzić jaki gatunek hortensji rośnie w danym miejscu. 

W zależności od tego, jaki to gatunek hortensji masz w ogrodzie, zależy też wysokość cięcia. W przypadku hortensji bukietowych, kwitnących na jednorocznych pędach, można przycinać je do wysokości około 30 cm nad ziemią lub nawet nieco krócej. Warto jednak pamiętać, że za późne przycinanie może osłabić kwitnienie, więc jeżeli nie zdążysz z pracami wiosną, lepiej zostaw je na jesień, usuwając jedynie na bieżąco połamane gałązki i przekwitnięte kwiatostany.