Piwonie, jako kwiaty utożsamiane z elegancją i dobrobytem, mogą niekiedy przytłaczać ogrodników, szczególnie jeśli pierwszy raz będą mieć do czynienia z piwonią. Niech niniejszy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli dumnie wkroczyć w przepiękny świat tych roślin.
Kilka słów o piwonii
Piwonie są roślinami długowiecznymi, co oznacza, że przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą spędzić nawet 20 lat w jednym miejscu. Istnieje wiele odmian różniących się okresem kwitnienia, wysokością czy nawet formą wzrostu. Wśród nich można wymienić popularne piwonie ogrodowe, lekarskie czy Itoh. Mogą występować również w formach drzewiastych, krzewiastych i bylinowych
Posiadają błyszczące, ciemnozielone liście i okazałe kwiaty w wielu kolorach. Roślina ta nie jest trudna w uprawie, jest odporna na działanie mrozu i można ją hodować, zarówno w ogrodzie, jak i doniczce.
Kiedy sadzić piwonie?
Przełom sierpnia i września jest najkorzystniejszym terminem na sadzenie piwonii. Jednak można zabieg ten dokonywać nawet do późnej jesieni, bez szkody dla rośliny. Mimo że piwonia w sierpniu posiada jeszcze bujne zielone liście, to roślina w rzeczywistości jest już w spoczynku. Posiada w pełni wykształcone pąki gotowe do wzrostu w następnym sezonie.
Sadzenie w sierpniu jest również korzystne z tego powodu, że roślina nie zdążyła jeszcze wytworzyć młodych korzeni włośnikowych – ich wzrost stymulowany jest przez jesienne deszcze i wilgoć. Dlatego te młode korzenie wyrosną dopiero po zasadzeniu w nowym miejscu.
Przygotowanie gleby pod piwonie
Piwonie należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Warto zwrócić też uwagę, czy w okresie zimowym w naszym docelowym miejscu nie stoi woda. Gdy ten etap jest już za nami, należy przejść do przygotowania podłoża.
Piwonie sadzi się w dołkach o głębokości 30-50 cm. Ziemię w wykopanych dołkach należy najpierw odpowiednio użyźnić poprzez ułożenie na dnie obornika i zasypanie go cienką warstwą ziemi aby zabezpieczyć korzenie nowo posadzonej rośliny przed poparzeniem.
Można również wymienić glebę na ziemię kompostową lub przeznaczoną do roślin kwitnących posiadającą neutralne pH. Kolejną metodą przygotowania gleby pod piwonię jest wymieszanie ziemi ogrodowej z obornikiem w granulkach. Piwonie doskonale rosną w glebie o pH zbliżonym do neutralnego.
Przesadzanie i wykopywanie piwonii
Przesadzanie piwonii dokonywane jest wyłącznie w sytuacjach, gdy roślina jest narażona na choroby, celem rozmnożenia wegetatywnego oraz gdy roślina słabo wegetuje mimo regularnego nawożenia i podlewania.
Piwonie należy wykopywać w pochmurny i chłodny dzień aby zminimalizować ryzyko wyschnięcia korzeni.
Roślina posiada rozbudowane korzenie rosnące w różne strony, dlatego aby zminimalizować uszkodzenia należy najpierw dokładnie obkopać piwonię w odległości 20-30 cm wokół rośliny. Następnie roślinę podwadza się szpadlem i wyciąga pociągając za liście. Wykopywanie wczesną wiosną znacznie minimalizuje uszkodzenie korzeni i pąków. Po wykopaniu dokładnie należy obejrzeć korzenie. Jeżeli jest to konieczne, należy usunąć gnijące lub uszkodzone korzenie.
Podział karpy
Po wykopaniu piwonii, należy obciąć pąki do wysokości ok. 2-3 cm nad pąkiem. Po tym zabiegu można przejść do podziału karpy na mniejsze. Zadanie to ma na celu rozmnożenie piwonii. Sam podział może być trudny, szczególnie jeśli karpa jest bardzo zbita. Do tej czynności najlepiej przygotować ostre narzędzie.
Zaprawianie piwonii
Jest to opcjonalna czynność, ale potrafi bardzo korzystnie wpłynąć na jakość karpy i późniejszą wegetację rośliny. Zaprawienie piwonii polega na zanurzeniu karpy w roztworze odpowiedniego fungicydu celem ochrony karpy przed działaniem niepożądanych grzybów lub pleśni. Korzenie płucze się w roztworze przez ok. 20 minut, a następnie pozostawia do wyschnięcia w suchym i przewiewnym pomieszczeniu na całą dobę. Tak przygotowana karpa nadaje się do ponownego zasadzenia.
Piwonia to wdzięczna i piękna roślina, która wymaga naszej uwagi aby mogła zdrowo rosnąć i imponująco kwitnąć. Jeżeli jesteście zainteresowani pogłębieniem wiedzy o piwoniach, serdecznie zapraszamy na dedykowaną stronę – https://www.bilscy.info/piwonie-paeonia.