Jak wybrać odpowiednie paski LEDowe? Kluczowe kryteria i porady

0
4003
5/5 - (1 vote)

Paski LEDowe na dobre zadomowiły się w naszych mieszkaniach, obiektach użyteczności publicznej czy obiektach przemysłowych. Poznaj wskazówki, na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia LEDowego.

Energooszczędne, wszechstronne i budujące nastrój – to tylko niektóre z zalet pasków LEDowych, które wpłynęły na wzrost ich popularności. Wraz z nim, w ofercie sklepów pojawia się oświetlenie z coraz większą liczbą parametrów. Jak się w nich odnaleźć i dobrać LEDy do danej przestrzeni?

Co oznaczają parametry pasków ledowych?

Oto, na co warto zwrócić uwagę, wybierając paski ledowe:

  • Jasność (lm/m) – czyli jak mocno świeci pasek. Im więcej lumenów na metr, tym jaśniejsze światło,
  • Kolor światła (K) – mierzony w kelwinach, wpływa na atmosferę w pomieszczeniu. 2700-3000K to ciepła barwa, 4000K neutralna, a >5000K zimna,
  • Wierność odwzorowania barw (CRI) – czyli to, jak dobrze światło odzwierciedla kolory. Im wyższy współczynnik CRI, tym lepiej,
  • Klasa szczelności (IP) – ważny parametr, jeśli paski LEDowe będą używane na zewnątrz lub w łazience,
  • Zużycie prądu (W/m) – mniej watów na metr oznacza niższe rachunki za prąd.

Dopasuj paski LEDowe do konkretnych zastosowań

Kiedy już wiesz, co oznaczają dane parametry, dopasuj oświetlenie LEDowe do jego przeznaczenia.

Do podstawowego oświetlenia pokoju sprawdzą się jaśniejsze paski LEDowe (powyżej 450 l/m), a do lekkiego podświetlenia czy zaakcentowania dekoracji wystarczą słabsze (około 250 l/m). Ledy na ścianie emitujące ciepłe światło sprzyjają relaksowi i są dobre do salonu czy sypialni, z kolei zimne światło w niebieskim odcieniu zwiększa czujność i będzie dobrym wyborem do biura czy łazienki.

W przypadku oświetlenia mającego akcentować elementy dekoracyjne lub eksponaty w muzeum wybierz paski LEDowe o jak najwyższym współczynniku oddawania barw (CRI powyżej 80 lub więcej). Natomiast planując oświetlenie zewnętrzne lub w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, jak łazienki czy baseny, szukaj pasków o wysokiej klasie szczelności, z oznaczeniem IP65 lub wyższym.

Oprawy LED sufitowe do tworzenia atmosfery powinny posiadać funkcję regulacji jasności i temperatury światła, z kolei w przypadku dużych przestrzeni komercyjnych, warto rozważyć energooszczędne rozwiązania, które pomogą zredukować koszty eksploatacji. Praktyczną funkcją jest też możliwość cięcia co kilka centymetrów i dostosowanie do konkretnej przestrzeni, a także opcja sterowania oświetleniem za pomocą telefonu lub pilota.

Po uwzględnieniu powyższych parametrów uda Ci się dobrać odpowiednie paski LEDowe i oprawy sufitowe, które będą inwestycją na długie lata.