4.5/5 - (2 votes)

To, czy wasz ogród stanie się miejscem sprzyjającym relaksowi i odpoczynkowi od codziennych problemów, zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych z całą pewnością jest wystrój ogrodu. Chodzi tu nie tylko o obecne w nim nasadzenia, ale też elementy małej architektury i dodatki takie jak donice. Te ostatnie mogą być wykonane z różnych materiałów. Obok ceramiki, dużą popularnością cieszą się modele betonowe, kamienne i z tworzyw sztucznych.

Warto jednak pamiętać, że oprócz tych rozwiązań do wyboru mamy także inne opcje. Jedną z nich są donice drewniane. Jakie korzyści oferują one swoim użytkowników? W jaki sposób wpłyną na wystrój ogrodu i panującą w nim atmosferę? Co zrobić, by wykonane z tego materiału donice dobrze zniosły panujące na zewnątrz warunki? Te inne kwestie związane z donicami drewnianymi szczegółowo omawiamy w nowym artykule.

Donice drewniane – czemu warto na nie postawić?

Donice drewniane to nie tylko praktyczny element ogrodowej aranżacji, ale też estetyczny dodatek, który wprowadzi w przestrzeń wokół waszego domu naturalny urok. Doskonale sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. Wykonane z drewna donice mają wiele zalet, czyniących z nich doskonały wybór dla każdego właściciela ogrodu.

Ten rodzaj donic wyróżnia się przede wszystkim walorami estetycznymi. Ze względu na to, że są wykonane z naturalnego drewna, doskonale komponują się z zielenią roślin. Są też znacznie lżejsze od donic ceramicznych czy betonowych. To nie tylko ułatwia ich przemieszczanie, ale też pozwala bez obaw używać ich na balkonach w blokach wielorodzinnych. Dzięki swojej porowatej strukturze, drewno zapewnia ponadto dobrą cyrkulację powietrza wokół korzeni, sprzyjając zdrowemu wzrostowi roślin.

Donice drewniane – w jakich ogrodach sprawdzą się najlepiej?

Donice drewniane są idealnym wyborem przede wszystkim do tradycyjnych ogrodów, w których dominuje naturalny styl i takie same materiały. Doskonale komponują się z roślinami pnącymi, takimi jak winorośl czy pnące róże, tworząc w połączeniu z nimi sielską, wręcz romantyczną romantyczną atmosferę. Mogą być także stosowane na tarasach i balkonach, dodając tym przestrzeniom ciepła i przytulności.

Jak zadbać o donice drewniane? Impregnacja i izolacja

Aby drewniane donice służyły jak najdłużej, ich użytkownicy powinni pamiętać o kilku prostych zabiegach konserwacyjnych. Przede wszystkim zaleca się regularne czyszczenie donic z zanieczyszczeń oraz impregnację drewna specjalnymi preparatami. Ważna jest także, izolacja dna donicy za pomocą folii budowlanej. Takie rozwiązanie skutecznie zapobiega nadmiernemu wilgotnieniu drewna i tym samym przedłuża jego trwałość.

Rodzaje donic drewnianych – dobierz odpowiednią opcję

Na rynku dostępne są różnorodne warianty donic drewnianych. Poszczególne modele mogą różnić się zarówno rozmiarem, jak i stylem wykonania. W sklepach znajdziecie m.in. donice kwadratowe, prostokątne, a nawet trójkątne. Istnieją także donice w kształcie sześciokąta, idealne do postawienia w rogach tarasu, balkonu czy oranżerii. Bez problemu znajdziecie więc donice dostosowane do waszych potrzeb i sposobu aranżacji przestrzeni.

Firmy oferujące donice drewniane często oferują ponadto możliwość personalizacji zamówienia. Warta uwagi jest np. opcja pomalowania donic na wybrany kolor, umożliwiająca dopasowanie ich do aranżacji ogrodu. Niektóre donice można poza tym zamówić z opcją docieplenia styropianem, co jest szczególnie przydatne w regionach o surowym klimacie i w przypadku roślin pozostających na zewnątrz również w okresie zimowym.

Jak widać, donice drewniane to nie tylko rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale też bardzo estetyczne. Dodadzą charakteru każdemu ogrodowi, ułatwiając stworzenie harmonijnej i naturalnej przestrzeni. Dbając o drewniane donice zgodnie z zaleceniami producenta, będziecie mogli cieszyć się ich zaletami przez długi czas.