Co to jest galwanizacja metalu i dlaczego warto ją stosować?

0
84
5/5 - (1 vote)

Co to jest galwanizacja metalu? Na czym polega proces galwanizacji metalu? Czy metal po galwanizacji jest odporny na uszkodzenia mechaniczne? Okazuje się, że galwanizacja metalu ma bardzo szerokie zastosowanie, szczególnie w wykańczaniu rozmaitych powierzchni metalowych. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj!

  1. Co to jest proces galwanizacji metalu?
  2. Galwanizacja metalu – jaki jest cel?
  3. Procesy galwaniczne – przykłady

Galwanizacja metali to przemysłowy proces, który tak naprawdę jest znany od bardzo dawna. Jednak jak się okazuje, zapotrzebowanie na przedmioty tego typu cały czas rośnie. Co robi taka powłoka galwaniczna? Okazuje się, że to także galwanizacja ochronna, ponieważ przedmioty poddane temu procesowi są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia, a żywotność metalowych elementów jest znacznie bardziej wydłużona. Istotne jest też, że zwiększa się przewodnictwo elektryczne.

Co to jest proces galwanizacji metalu?

Galwanizacja metalu, czyli inaczej miedziowanie metalu to pokrywanie materiału, najczęściej właśnie metalowego odpowiednią warstwą miedzi, co robi się wykorzystując zjawisko elektrolizy. Najbardziej istotnym i pierwszym etapem jest oczyszczenie, odtłuszczenie i wytrawienie metalu, zanim zostanie nałożona tak zwana powłoka właściwa. To pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, na przykład rdzy albo kurzu. Kolejny etap to zanurzanie elementów w elektrolicie, który zawiera jony miedzi. Co ciekawe, taki proces może zostać przeprowadzony w różnych kąpielach – mogą być one kwaśne, najbardziej popularne albo zasadowe. To technika wykorzystywana na całym świecie – przede wszystkim z uwagi na swoje zalety i na to, że pozwala naprawdę poprawić właściwości i żywotność materiałów.

Galwanizacja metalu – jaki jest cel?

Jaki jest najważniejszy cel galwanizacji? Okazuje się, że miedziowanie ma bardzo wiele zastosowań, a zabezpieczenie materiału to najbardziej istotne z nich. Jak zostało wspomniane wcześniej, robi się to również by poprawić przewodnictwo elektryczne. Wspomnieliśmy również o zwiększeniu odporności i trwałości. To jednak nie wszystkie plusy galwanizacji. Jednym z celów i korzyści jest również dekoracja. Znacznie poprawia się bowiem estetyka metalowych elementów, dlatego bardzo często znajdują one zastosowanie na przykład w architekturze, czy branży dekoracyjnej albo meblarskiej.

Procesy galwaniczne – przykłady

Jeśli chcesz przekonać się, jak istotny jest proces galwanizacji i jaki ma on wpływ na różne aspekty naszego życia, musisz poznać konkretne przykłady galwanizacji. To dzięki nim przekonasz się, dlaczego warto poddać metale temu procesowi i dlaczego powinieneś zainteresować się nim nieco bardziej.

Galwanizacja stosowana jest na przykład w branży:

  • Motoryzacyjnej – galwanizowanie ma na celu przede wszystkim wytwarzanie części, które mają być zabezpieczone przed korozją. Dotyczy to między innymi takich części motoryzacyjnych jak elementy nadwozia i poszczególnych układów, klamek, czy nawet felg.
  • Budowlanej – galwanizacja wykorzystywana jest w produkcji elementów konstrukcyjnych, na przykład ogrodzeń, czy poręczy lub balustrad.
  • Energetycznej – galwanizacja stosowana jest by zabezpieczyć komponenty służące do przewodnictwa prądu.
  • Elektrycznej – galwanizuje się w procesie produkcji płytek drukowanych (PCB), złączy, czy elementów półprzewodnikowych.
  • Meblarskiej – galwanizacja znacząco poprawia wygląd i trwałość elementów dekoracyjnych lub takich, które stosuje się w ogrodach.

Zainteresowany galwanizacją? Te informacje powinny Cię zainteresować i przede wszystkim zachęcić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapytaj specjalistów.